Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sokolnické lovy - Knížecí les Židlochovice

20. 12. 2017

 

 

Dne 16.11.2017 se v židlochovické bažantnici Knížecí les konal sokolnický hon pod záštitou Mendelovy univerzity v Brně, kterého se zúčastnili i dva členové sokolnického kroužku naší školy.

Poté co se sešli všichni účastníci, kterými byli současní studenti Mendelovy univerzity, ale i její absolventi se svými dravci, nezbytní lovečtí psi a korona (neboli přihlížející), byl lov zahájen.  Počasí bylo studené a nevlídné, po celém okolí ležela mlha, která se ale začala postupně trhat, v odpoledních hodinách dokonce chvílemi nesměle vykukovalo slunce. I přes tyto poněkud nepřející podmínky neztratil nikdo ze sokolníků své odhodlání a nadšení pro tento den. Skupina dravců, která se skládala pouze a bez výjimky z jestřábů, také nevykazovala jakékoliv známky nespokojenosti ohledně loveckých podmínek, a tak mohl lov začít první lečí.

I přesto, že proběhlo několik útoků, se do přestávky dravcům nepodařilo ulovit nic než pár stébel trávy, která jim zůstala v pařátech, když měl zajíc, nebo bažant více štěstí než oni. Po krátkém posilnění a odpočinku, kde všichni nabrali čerstvé síly, se pokračovalo v lovu. Tentokrát už měli dravci o něco více štěstí a byli uloveni dva bažanti. To sice nevypadá jako velký úlovek, ale udělal sokolníkům větší radost, než si může kterýkoliv myslivec s brokovnicí vůbec představit.

Jestřáb nebude totiž nikdy tak přesný jako broky, za to ale dá kořisti šanci na život, pokud si ji ona sama zaslouží, což je bezesporu mnohem blíže k přírodě než jakákoliv palná zbraň. Další věc, která sokolníka naplní hřejivým pocitem, je ta, že pokud jeho dravec dokáže ulovit zajíce či bažanta, je plně schopný se uživit i sám, ačkoliv byl odchovaný člověkem. To je pro sokolníka důležitý okamžik, protože to byl právě on, kdo dovedl dravce k tomuto velkému cíli.

 

Autor: Kateřina Marešová