Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sika Dybowského

13. 12. 2017

 

 

Jelen sika, někdy jen sika je savec z řádu sudokopytníků, čeledě jelenovitých, který byl na přelomu 19. a 20. století uměle vysazen i v Čechách.

Fakta z wikipedie teď opustíme a zabrousíme do zrádných vod úvah a teoretického přemýšlení. Nedávno jsem byla svědkem velmi zajímavé debaty. Projížděla jsem internet a hledala informace o hybridu, mezi sikou východním a jelenem evropským, když jsem narazila na jeden velmi zajímavý článek. Zatímco na jedné straně se vědec zabýval životními potřebami a chováním na přelomu rozdílných ročních období siky dybowského a na hybrida mezi dvěma rozdílnými druhy zabrousil jen pár slovy, na druhé přišel čtenář s velmi zajímavou myšlenkou. „Sika dybowského vlastně neexistuje.“ Překvapuje vás to? Myslíte si, že by si měl přečíst pár mysliveckých knih? Neukvapujte se. Tuto teorii má totiž tento nejmenovaný pán velmi důvěryhodně podloženou. A odvozuje ji z veřejně dostupných informací. Když se totiž podíváte na „Hybrida“ má velmi podobné morfologické znaky jako právě Sika dybowského. Proto zde nastává otázka, zda Dybowáci, nejsou jen kříženci siky východní a jelena evropského, kteří se v dnešní době pomalu, ale jistě stávají samostatným druhem. Jedinci, kteří by neměli být schopni mezi sebou další reprodukce jsou ovšem schopni reprodukce buď se zástupci jelena nebo siky a tito tzv. „dvojití hybridi“ jsou následně schopni reprodukce i mezi sebou navzájem. Vědci se přou o pravdivosti těchto reprodukčních domněnek, ale čím dál více se objeví důkazy o tomto „smilství“.

Co je potom sika dybowského? Je to opravdu samostatný druh, který si je jen velmi nápadně, ale náhodně podobný s Kříženci anebo je to opravdu jen hybrid, kterých už je na světě tolik, že jsou zmatenými „vědci“ označováni za samostatný druh? Je ovšem jisté to, že náš jelen je pomalu ale jistě sikáčemi utlačován, vytlačován i potlačován.

O invazních účincích siky na našeho jelena se ale můžeme pohádat jindy. Teď už jen zbývá, aby jste se vy zamysleli nad všemi možnými i nemožnými důkazy a případně i napsali komentář na internetové stránky Facíra o tom co si myslíte o této, až nepravděpodobné teorii.